ثبت وبسایت در کنسول وبمستر جدید گوگل

تفاوتی ندارد که کسب و کار شما خانگی، کوچک و یا تجاری باشد. چرا که در هر صورت می توانید با ابزارهای نام برده به آنالیز همه جانبه در راستای سئوی وب سایت خود بپردازید. اگر کسب و کار شما به این صورت باشد که باید ترافیک ورودی زیادی را از سمت موتورهای جستجو (مخصوصا گوگل) به سمت سایت خود داشته باشید، به شما توصیه می کنیم که سایت خودتان را در سرویس کنسول جستجوی گوگل (گوگل وبمستر) ثبت نمایید.

در این مقاله قصد داریم به شما چگونگی ثبت سایت در سر کنسول جدید گوگل را بگوییم. در ادامه بخش های اساسی و کاربردی این سرویس گوگل را به شما آموزش خواهیم داد.

البته گوگل به منظور آموزش سرچ کنسول جدید خود وبلاگی را تحت عنوان “Migrating from old Search Console to new Search Console” تدارک دیده است که با مطالعه آن متوجه همه موارد می شوید.

در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی از ورژن جدید سرچ کنسول گوگل رونمایی شد و در سپتامبر ۲۰۱۸ گوگل به شکل رسمی نسخه بتای سرچ کنسول خود را معرفی نمود.

گام اول –  ثبت و تائید سایت (Add & Verify) :

پیش از آنکه به صورت عملی به آموزش سرچ کنسول جدید گوگل بپردازیم، باید اول آدرس سایت خود را در این سرویس ثبت و تائید نماییم.

به تازگی گوگل شیوه  ثبت دامنه را دچار تغییراتی کرده است به این صورت که پس از لاگین به اکانت جی‌میل خود و ورود به اکانت سرچ کنسول گوگل، مانند تصویری که در پایین آورده شده به دو گزینه Domain و URL Prefix  برخورد می کنید.

حال اگر گزینه domain را برگزینید، فقط از روش DNS verification  مالکیت دامین خود را می توانید تائید نمایید.

ولی اگر شیوه URL Prefix را انتخاب نمایید، مانند تصویر پایین باید فایلی که گوگل به شما می دهد را دانلود کرده و در فولدر اصلی هاست خود آپلود نمایید تا مالکیت دامین شما تائید شود.

پس از آن برای افزودن property های دیگر، مانند تصویر پایین، روی دکمه + Add Property موجود در منوی سمت چپ کلیک نمایید.

توجه کنید که باید آدرس سایت خود را همانطور که در نوار آدرس مرورگر نمایش داده می شود در این قسمت درج نمایید. اگر سایت شما از پروتکل SSL نیز پشتیبانی به عمل می آورد باید هر دو دامین (به عنوان مثال HTTP://mohtava.info و HTTPS://mohtava.info) را ثبت نمایید. به همین منوال اگر زیر دامنه (subdomain) هم داشته باشید، آن ها را نیز درج نمایید. مثلا  http://example.com

نکته: همه مواردی که در بالا گفته شد را باید به عنوان property های مختلف در اکانت خود تعریف نمایید.

احراز هویت مالک دامنه یا شیوه تائید مالکیت آن  :

فقط با تعریف آدرس سایت در قالب یک property جدید در کنسول جستجو، گوگل به جمع آوری و آنالیز داده ها نمی پردازد. بلکه نیاز است که شما مالکیت خود را نسبت به این سایت تائید نمایید. برای این کار، در صفحه اصلی سرویس سرچ کنسول گوگل، همانند شکل پایین، بر روی “Manage property” کلیک نمایید.

از لیست بازشونده، گزینه ی “verify property” را برگزینید. در مرحله بعد یکی از روش های پیشنهادی به منظور احراز هویت و یا همان مالکیت سایت را برگزینید (همچون آپلود فایل html یا تعریف تگ).

گام دوم – تعیین دامین ترجیحی  (preferred domain) :

مشخص نمو.دن دامنه ترجیحی، به گوگل نشان می دهد که دامنه سایت را به چه صورتی در نتایج سرچ گوگل نمایش دهد (بصورت http://www.example.com  یا https://example.com) انتخاب هر کدام از باعث نمی شود که در نتایج سرچ گوگل رتبه بالاتری کسب کنید بلکه سلیقه ای می باشد.

در نسخه قدیمی سرچ کنسول، روی property موردنظر کلیک کنید و در قسمت بالای صفحه روی آیکون چرخ دنده کلیک کرده و سپس گزینه “Site Setting” را انتخاب کنید.

مشخص کردن دامین ترجیحی  (preferred domain)

در بخش Preferred Domain گوگل دو گزینه در مقابل شما قرار می دهد. نسخه بدون www و نسخه با www

یک گزینه “Don’t set a preferred domain” نیز وجود دارد که با انتخاب این گزینه به گوگل می گویید که دو URL با www و بدون www دو آدرس مجزا هستند و با یکدیگر تفاوت دارند.

گام سوم – یکپارچه کردن سرویس های سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس:

گوگل آنالیتیکس سرویسی است که داده های مربوط به ترافیک کاربران و نرخ تبدیل آن ها را ارائه می کند. سرویس سرچ کنسول گوگل داده های مربوط به سرچ کاربران را نشان می دهد. اتصال دو سرویس GSC و GA می تواند داده ها و گزارش های بسیار مفیدی را به مدیران سایت ها ارائه دهد.

برای متصل شدن سرویس های GSC و GA وارد اکانت Google Analytics خود شوید و در بخش پایین و چپ پنل روی Admin با آیکون چرخ دنده کلیک نمایید. پس از آن در قسمت Property مانند تصویر پایین، بر روی آیتم “Property Setting” کلیک کنید.

در صورتی که به قسمت Property Setting دسترسی ندارید، مثل تصویر بالا که این لینک غیرفعال می باشد، این بدان معنی است که شما مجوز ویرایش (Edit Permission) در سطح Property را ندارید. بدین تریتیب باید از فردی که دسترسی کل به پنل آنالیتیکس دارد درخواست کنید که این دسترسی را به شما بدهد تا سرویس های Analytics و Search Console را بهم اتصال دهید.

بعد از آن با اسکرول به سمت پایین، به تنظیمات Search Console وارد می شوید. در این بخش آدرس سایت خود را مشاهده می کنید که نشان دهنده ثبت شدن صحیح آن در سرچ کنسول گوگل است. مانند شکل پایین، در زیرمجموعه گزارشات (reports) روی Search console کلیک نمایید:

تهیه کردن گزارش از داده های قبل و بعد از کلیک کاربران:

با گزارش های بالا شما می توانید داده های پیش از کلیک کاربر (pre-click) مانند: رشته پرس و جو (query)، تعداد نمایش   (impression)  و… نیز داده های پس از کلیک کاربر (post-click) مانند: نرخ پرش (Bounce-Rate) و میزان تکمیل شدن اهداف (Goals Completion) و… را کسب کنید.

گزارش های صفحات فرود (Landing Pages) :

در قسمت گزارش های صفحات فرود (Landing Pages) می توانید اطلاعات مفیدی در رابطه با ترافیک کلیه URL هایی که در نتایج سرچ گوگل به نمایش در می آیند و نیز صفحاتی که اخیرا آپدیت کردید و می خواهید ببینید این تغییرات تا چه حد تاثیر بر رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل داشته اند، ارائه می دهند.

بررسی نرخ کلیک یا  CTR: Click Through Rate

اثر گذاری نرخ کلیک یا CTR: Click Through Rate بر تکمیل اهداف (Goal Completion) چقدر می باشد؟ میزان تاثیرگذاری جایگاه متوسط (Average Position) سایت در نتایج جستجوی گوگل بر روی میزان جلسات (Session) کاربران و یا زمان باقی ماندن آنها در صفحه های سایت (Time on page) تا چه حد است؟ با اتصال سرویس سرچ کنسول گوگل به آنالیتیکس قادر خواهید بود که پاسخ همه سوالات خود را پیرامون این قضیه بدست آورید. شما می توانید گزارشات را بر اساس کشور (Country)، دستگاه  (Device)  یا رشته جستجو (Search query) مشاهده نمایید.

نکته: سرچ  کنسول جدید گوگل داده های سایت را تا زمانی که کنسول قبلی جستجوی گوگل برای سایت شما جمع آوری کرده است در اختیار دارد. خبر خوب دیگر اینکه گوگل سرچ کنسول قبلی داده های مرتبط به سرچ سایت را تا ۳ ماه گذشته نمایش می دهد، سرچ کنسول جدید گوگل، داده های سرچ یا search data را تا ۱۶ ماه قبل برای شما در اختیار می گذارد.

گام چهارم – معرفی نقشه سایت (Submit Sitemap) :

اگر مطمئن نمی باشید که نقشه سایت دارید یا نه، با مراجعه به مسیر example.com/sitemap.xml (به جای example.com دامین سایت خود را تایپ نمایید). اگر فایلی یافت نشد، سایت شما فاقد سایت مپ است.

برای ثبت نقشه سایت در سرویس سرچ کنسول گوگل، باید یک (یا چند) فایل sitemap.xml تهیه نمایید.

برای تهیه نقشه سایت مناسب چه نکاتی را باید رعایت کرد:

حجم فایل: معمولا باید کمتر از ۵۰ مگابایت باشد.

تعداد URL ها: کمتر از ۵۰ هزار تا مناسب است.

اگر بیش از ۵۰ هزار URL در سایت خود دارید: باید دو یا چند فایل نقشه سایت ایجاد کنید.

تنها URL های کنونیکال را درج نمایید: آدرس هایی را که در فایل txt بلاک کردید درج نکنید.

از دید گوگل: نقشه های سایت شامل کلیه URL های سایت هستند. اگر مقیاس سایت شما بزرگ می باشد، این حالت می تواند به شکل دیگری باشد: لیست کلیه صفحاه های در دسترس یا کلیه صفحه های ارزشمند سایت. نقشه سایت باید شامل تمام صفحات مفید و باکیفیت و منحصربه فرد باشد. همچون صفحات لندینگ.

CMSهای مشهور: سیستم های مدیریت های محتوای پرطرفدار همچون وردپرس، جوملا یا دروپال، پلاگین هایی برای تهیه نقشه سایت دارند.

حال که شما نقشه سایت تان را تهیه نموده اید. برای کمک به گوگل به این منظور که صفحات سایت تان را سریع تر و ساده تر پیمایش (CRAWL) و ایندکس (INDEX) کند، می بایست آن را به سرویس سرچ کنسول گوگل معرفی کرده و بدین منظور به منوی SITEMAP  مراجعه نمایید:

معرفی نقشه سایت

در این بخش تنها باید URL سایت خود را وارد کنید و Submit را بزنید.

گام پنجم – بررسی وضعیت ایندکس صفحات برای تصحیح خطاهای سایت:

سرچ کنسول قبلی گوگل به این صورت بود که وضعیت Index صفحات را می توانستیم در تب Google Index ببینیم. اما در نسخه جدید سرچ کنسول گوگل، این ویژگی در سمت راست داشبورد قرار گرفته است.

وضعیت Index صفحات

در ورژن جدید سرچ کنسول گوگل نام این بخش به Index Coverage Status Report تغییر پیدا کرده است.

در این مرحله با یک پنل (مطابق شکل پایین) روبرو می شوید که شیوه های گوناگون حل مشکل را بیان می کند.

موارد انجام پذیر با URL های سایت در سرچ کنسول گوگل:

کارهایی که می توان با هر یک از این آیتم ها انجام داد به شرح زیر است:

Inspect URL: چک کردن URL و آخرین زمان پیمایش آن (Crawl Time). چه این صفحه مجوز پیمایش داشته باشد و چه نداشته باشد. چه قابل ایندکس باشد و چه نباشد. چه این url به عنوان کنونیکال تعریف شده باشد چه تعریف نشده باشد.

Test robots.txt blocking: فایل متنی ربات را با رفتن به مسیر com/robots.txt باز کرده و در این فایل شما لیستی از تمام صفحات سایت خود را که بلاک هستند خواهید دید.

Fetch as Google: این گزینه شما به شما این امکان را می دهد که همانطور که گوگل از صفحه سایت شما دیدن می کند، شما هم بتوانید صفحات را ببینید. با استفاده از Fetch as Google می توانید صفحه ای از سایت را به شکل دستی به گوگل معرفی نموده تا عملیات پیمایش و ایندکس (Crawl & Index) روی آن انجام شود.

View as Search Result: با این گزینه می توانید صفحه سایت خود را همانطور که در ایندکس گوگل نمایش پیدا می کند مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که موارد گفته شده در بالا برای کلیه URL های سایت تان قابل دسترس است. با استفاده از امکانات سرچ کنسول گوگل می توانید وضعیت پیمایش، ایندکس، خطاها (ERROR) ، اخطارها (Warning) و… تمام URL های سایت خود را ببینید. به واسطه قابلیت “Validate Fix” می توانید صفحات تصحیح شده را به شکل دستی به گوگل معرفی نمایید تا گوگل با سرعت بیشتری وضعیت url مورد نظر شما را بررسی کند و در صورت اصلاح شدن، آن را به عنوان Valid Page برچسب بزند.

در بخش Index Coverage Report از سرچ کنسول گوگل این امکان را دارید که وضعیت ایندکس بودن صفحات سایت را ببینید و در صورت وجود هر گونه مشکل آن را رفع کنید.

گام ششم – استفاده از گزارش کارایی (Performance Report) برای آپدیت نمودن محتوا:

اصولا وقتی اکانت گوگل آنالیتیکس خود را به کنسول جستجو اتصال می دهید، قادر هستید تمام معیارها (metrics) را در بخش گزارشات کارایی (Performance Reports) ببینید. امکان Performance report جایگزین “Search Analytics” در سرچ کنسول قبلی گوگل شده است. این قسمت هم مانند بخش index coverage report در ورژن جدید، تغییرات آنچنانی نسبت به نسخه گذشته نداشته است.

با رفتن به Performance Report به صورت پیش فرض به بخش مرور کلی گزارش (Overview) وارد خواهید شد (تصویر پایین):

استفاده از گزارش کارایی (Performance Report) برای آپدیت نمودن محتوا

 توجه داشته باشید که شما به رهگیری تنها این آیتم ها در آنالیتیکس محدود نمی باشید و می توانید از آن ها به عنوان فرصتی برای بهبود کارایی سایت خود (Performance Improvement) استفاده کنید. بهترین راه برای انجام این کار استفاده از امکان فیلتر (تصویر پایین) است:

بهبود کارایی سایت

از تب ها می توانید برای آنالیز معیارهای قبل از کلیک (Pre-Click Metrics) کاربران در سطوح کوئری، کشور، دستگاه یا صفحه استفاده نمایید. تصور کنید که می خواهید بفهمید کدام یک از صفحات سایت شما کمترین میزان نرخ کلیک (CTR) را در طول ۶ ماه گذشته داشته :

یا قادر هستید رشته های جستجو (Query) بگردید که بیشترین نمایش (Impression) را در نتایج موتورهای جستجو داشته اند:

گام هفتم – استفاده از گزارش لینک ها برای بهبود صفحات خاص:

گزارش Links در انتهای داشبورد است:

کارهای جالبی که می توان در بخش Links انجام داد به شرح زیر می باشند:

۱ – تقویت صفحات مشخصی از سایت با استفاده از آمار تعداد لینک های داده شده به آنها: لینک سازی داخلی (internal links) به صفحاتی که می خواهید آنها را تقویت کنید یکی از روش های بهبود رتبه این صفحات در نتایج سرچ گوگل می باشد. مطابق تصویر زیر می توانید در بخش Links گزارش هایی در زمینه تعداد لینک های داخلی و خارجی صفحات سایت را مشاهده کرد.

تقویت کردن صفحات مشخصی از سایت

در قسمت لینک های خارجی یا External Links قادر هستید که URL ها را بر اساس تعداد لینک های خارجی، مرتب سازی نمایید. تعداد لینک های خارجی فاکتور مهمی است که از نظر گوگل اعتبار یک صفحه را بالا می برد. پس از مرتب سازی صفحات سایت بر اساس بیشترین تعداد لینک های EXTERNAL این امکان را دارید که در آن ها به صفحاتی از سایت که ارزش اقتصادی بالاتری برای کسب و کار ما دارند، لینک داخلی (Internal Links) بدهیم تا به این واسطه اعتبار این صفحات هم بالا برود.

۲-  پذیرش نکردن لینک از سایت های اسپم: اگر به قسمت “Top linking sites” در گزارش لینک ها (Links Report) بروید می توانید لیست کلیه دامین هایی که به سایت شما لینک داده اند را ببینید. نام کلیه دامین های اسپم یا فاقد کیفیت را در یک فایل آماده داشته باشید و آن را به ابزار Disavow Links Tool معرفی نمایید. حتما دقت کنید که در این فایل باید حتما نام سایت هایی را تعریف نمایید که از اسپم یا مضر بودن آن ها اطمینان دارید. نوشتن لینک سایت هایی که موجب تقویت سایت شما می گردند باعث می شود به رتبه سایت تان ضربه بزند. بنابراین قبل از تهیه لیست، حتما از مضر بودن این دامین ها برای سایت تان اطمینان حاصل فرمایید.